„Nie możecie służyć Bogu i mamonie”

twarz„Nie możecie służyć Bogu i mamonie.”
Homilia Łk 16,10-13 

ks. Andrzeja Drogoś SDS z drugiego dnia Rekolekcji lectio divina.
Opracowanie- Jadwiga Zielińska.
Tekst nie jest autoryzowany.

„Każdy z nas nie raz pewnie w swoim życiu wybrał drogę na skróty. I dosłownie i w przenośni. Bóg nas uczy, że na drodze wiary nie ma dróg na skróty. Bóg nas uczy, że swoją wiarę mamy przeżywać w sposób pełny tak, abyśmy nie oddalali się w życiu nie od jednego krańca do drugiego. Bóg nas uczy wierności. Wierności w małych rzeczach. Może się wydawać, że wierność w małych rzeczach nie jest aż tak potrzebna- ale że dopiero wtedy, kiedy będziemy przeżywać coś wielkiego, będzie potrzebna nasza odpowiedzialność. Ale Bóg zna nasze serce i wie że jeżeli się nie nauczymy wierności w tych najmniejszych rzeczach- gdy przyjdą rzeczy wielkie, na wierność nie będzie nas stać. Czasem to nasze dążenie do pójścia drogą na skróty wyraża się w tym, że chcemy służyć dwom panom. Bo bardzo cenimy sobie Boga i nie chcielibyśmy Go stracić. Ale równocześnie chcielibyśmy się przypodobać temu światu i jak najwięcej korzyści osiągnąć dla siebie. A Bóg nam mówi- nie. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Nie możecie służyć dwom panom. Bóg nas wzywa do radykalizmu. Ale nie do takiego radykalizmu, który się ociera o fundamentalizm wiary. Bóg nas wzywa do radykalizmu, który wypływa z czystości naszego serca. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny. Kto służy Bogu- nie może służyć mamonie. Święty Paweł zachęca nas abyśmy przeżywali swoje życie tak, byśmy je mogli prowadzić jako życie ciche i spokojne. Z pobożnością i godnością. Człowiek czystego serca. Człowiek prostolinijny. Człowiek, który nie idzie w życiu na skróty. Człowiek, który służy tylko jednemu panu- może prowadzić życie ciche i spokojne. Życie, które będzie miłe w oczach Boga. Życie pobożne i godne. Bóg chce, abyśmy takie życie prowadzili. Bóg chce, abyśmy Mu zaufali na tyle, byśmy nie szukali dróg na skróty ani służby u dwóch panów. Dziękujmy Panu Bogu za tą lekcję. I prośmy Go o potrzebne łaski. Abyśmy za Nim szli zawsze jedną drogą. Tą, na którą nas powołał. I abyśmy w życiu służyli tylko Jemu.”